Zabiják sebe-vědomí: náš vnitřní soudce

„To asi dělám blbě, co?“ Tahle hláška zní z úst klientů v HABIBI více, než bych chtěla slyšet. Říkám si, proč o sobě lidi tak pochybují? Proč si nevěří? Když rozjímám a zamýšlím se, dokonale se mi odkrývá téma vnitřního soudce, který nás lynčuje, peskuje a sráží. A my mu na to skáčeme.

Co znamená vnitřní soudce?

Vnitřní soudce je ta část osobnosti, která se vyvíjela už v raném dětství. Ano, přesně v tom období, kdy jsme od rodičů, učitelek ve školce a škole, sourozenců a jiných blízkých lidí – prý se tomu říká autority – nasosávali, co to vlastně je ten svět a jak v něm máme fungovat.

V dětství jsme taky poprvé zažívali ponížení, obviňování a srovnávání. A právě tady dostalo prostor naše SuperEgo. To by až tak nevadilo, kdyby nad námi nepřevzalo vládu a nesnažilo se nám říkat, jací tupouni jsme. Přesně tak se rodí vnitřní soudce.

Zálibou vnitřního soudce je vyvolávat v nás nepříjemné pocity. No, nepříjemné, jak se to vezme. Osobně nejsem zastánkyní klasifikace e-moc-í a hodnocení na dobré / špatné, příjemné / nepříjemné, protože vím, že všechny emoce nám mají co předat a my se díky nim hodně učíme.

Zpět k těm „nepříjemným“ pocitům, ve kterých si vnitřní soudce libuje. Rád v nás budí pocit, že:

 • nejsme dost dobří,
 • všichni jsou lepší, než my sami,
 • udělali jsme chybu, když jsme udělali „to a to,“
 • máme potřebu srovnávat, co je dobře a co zas špatně,
 • i to, že nemáme kapacitu a schopnosti dosáhnout na naše sny.

Dát slovo svému vnitřnímu soudci znamená připravit se v mžiku o náladu, radost i osobní vizi. Všechno totiž stojí rázem za prd, všichni jsou víc a dobře už bylo.

Dejte mu vale: Rozhodněte se

Naříkat si a výskat, jak na hovno ten život je, je neskutečně úlevné, jednoduché a vyčůrané zároveň. Pešek je v tom, že Vás to nikam nezavane, nikdo to za Vás neudělá a nikam se nepohnete.

To je jako se zónou komfortu – je v ní sice hezky, ale po čase se z ní line smrdutý zápach pohodlí.

Přitom zatočit s vnitřním soudcem nemusí být nezdolným úkolem. Stačí jedna jediná věc – rozhodnout se, že mu nedáme prostor.

Je to pořád dokola, jak u blbečků na dvorečku – vy jste ten, kdo si tvoří svůj život. Vy jste ten, kdo rozhoduje o tom, jak se budete cítit. Vy jste ten, kdo určuje, co budete jíst, pít, kdy se budete milovat, jaké vztahy budete mít i jak Vás bude bavit práce. Nikdo jiný to za Vás nedělá (tedy pokud nemáte tu čest s psychickým manipulantem a ještě jste nepotkali normálního člověka, který vám otevře oči. Potěškoště a hodně zdaru!).

No a s vnitřním soudcem to máte úplně to stejné. Buď mu skočíte na špek a bude hrát jeho hru, jací tupounci jste, nebo mu řeknete „ne, vím své a basta a pojedete si tu SVOU, tu Vaši přirozenost.

Je to proces. Je to cesta. Bolí to a je to nepříjemné. Ukápne nejedna slza, hrdlem vám projede nejeden křik. Pokud to tedy budete myslet s odebráním žezla SuperEgu vážně. Ale vím jistě, že to bude stát za to.

Aromaterapie je jedna z cest, které Vás mohou doprovodit, aby byl proces změny vnímání jednodušší. Pojďte se inspirovat!

Éterické oleje „Soudce, třes se!“

 • Myrha (Commiphora Myrha) – pryskyřičná vůně, silná, transformační. Zvykněte si, že po Vás bude chtít dobře odvedenou práci. Dovede Vás k sobě. Chce, abyste se podívali ne na sebe, ale do sebe, a to teda hodně festovně. Vede nás k samotě v dobrém smyslu slova – když jsme sami, máme prostor, čas, klid a mír prozkoumat, co se v nás odehrává. A ano, můžeme si tam podat tam ruku s vnitřním soudcem a říct mu „hele ne, ty mě už srážet nebudeš, pojď, budeme parťáci.“ To máte jako se strachem, dosti podobné to je.
 • Heřmánek římský (Anthemis nobilis) – tohle možná bude bolet. Heřmánek zpracovává traumata z dětství, otevírá to, co nám bolelo, „co nám druzí napáchali.“ Vede k vnitřnímu zklidnění, uvolní pláč. Jo, je to s ním někdy fičák, ale když ho rozdýcháte a dokážete se s ním uvolnit (což je jeho krásné know-how), pak se budete v životě cítit lehčí, uvolněnější a svobodnější.
 • Bergamot (Citrus aurantium bergamia) – lehce kyselá, trpká, citrusová vůně, která není jako šmirgl, jež jezdí jenom na povrchu. Tenhle pašák chce nakouknutí do vlastního středu. Chce, abyste uvolnili své sevření, svou křeč. Bergamot po Vás bude chtít, abyste se vyřvali, vyplakali a vyřešili si své vnitřní zdroje – zdroje, díky kterým se cítíte dobře a čerpáte díky nim energii. Chce vás vidět uvolněné, usměvájící se, nevnímat vás jako nepříčetné rudé vzteklouny. Rozumíte?

Aromaterapie samozřejmě nabízí mnohem více vůní, které mohou pomoci zapracovat na svém SuperEgu a ponížit ho na úroveň, ve které budete volně dýchat. Vždy dejte přednost tomu, co Vám osobně voní, co si Vás volá, po čem toužíte. To je to, oč v aromaterapii běží 🙂 Aromaterapie je světluška, co Vám svítí na cestu, ne Ibalgin, který vymele všechny vaše srajdy majdy jen na povrchu 🙂

TIP: Hodit se vám může lahodná směs éterických olejů v bio jojobovém oleji a 30 ml roll-onu. To pak snadno využijete kdykoliv během dne jako jemný osobní parfém. Zkuste ňufnout a namíchat třeba takto:

 • 1 kapka růže + 2 kapky borovice lesní + 3 kapky grapefruitu + 3 kapky frandžipánie. Smíchejte do 30 ml jojobového oleje a zalijte do lahvičky s roll-onem. Potírejte na pulzní body kdykoliv budete chtít.

Bachovy esence: Až na dřeň

 • Crab Apple (Plané jablko) – esence zdravého sebe-vědomí, kde je potřeba očistit vnímání sebe sama. Pro ty lidi, kteří na sobě vidí „něco vadného.“ Učí nás přijímat sebe, své tělo i duši přesně takové, jací jsme – i přesto, že máme své nedokonalosti (a právě v tom tkví ohromná síla dokonalosti).
 • Walnut (Vlašský ořech) – moje milovaná esence, takový Anděl Strážný. Díky této esenci můžete být sami sebou navzdory všemu a všem. Dodává sílu k pozitivním změnám v životě, je zdrojem síly nastoupit a vytrvat na novou životní cestu.
 • Pine (Borovice) – ideální esence pro ty, kteří sebe vnímají jako méně hodnotné, než ostatní. Pro lidi, kteří trpí pocitem méněcennosti. Na základě sníženého vnímání sebe sama pak mohou obviňovat sebe i ostatní. Vede nás k rozvoji pozitivního vnímání sebe sama, odstraňuje moralizování a posuzování.
 • Rock Water (Voda z léčivých pramenů) – máte na sebe přílišné požadavky, jste na sebe tvrdí, věčně se sebou nespokojení. Bývají to lidé plní morálky, následují své vzory, ale neumí svůj život uchopit do výhradně svých rukou. Vede ke změně názorů a přijetí vlastního pojetí života.

Bachovy květové esence v namíchané směsi se užívají 4x denně 4 kapky pod jazyk nebo do sklenice s vodou. Můžete užívat též jednodruhovou esenci (jen jeden druh, např. Pine), a to 2 kapky 4x denně ve sklenici vody.

TIP: Když půjdete do osobní vývrtky a budete štvát sebe sama, můžete si lupnout podle potřeby Krizovou esenci (Rescue remedy), např. ve formě kapek, spreje nebo kapsliček.

Aromaterapii, Bachovy esence i esence Platbos, o kterých napíšu zase příště, berte jen jako světlušky. Esence se mohou stát vašimi spolehlivými pomocníky, práci za Vás však neudělají. Tady je řada na Vás. Nemusíte zoufat, s doprovodem to jde vždy líp:

Přidejte se k těm, kteří poznávájí sebe skrze vůně . Vstoupit můžete tady >>

S láskou, Tereza

Tereza Krčmářová
Jsem milovnice vůní a emocí - ukazuji cestu, jak se díky aromaterapii dostat do vlastního středu. Přidáte se?

Bc. Tereza Krčmářová

srdce Aromaterapie HABIBI
Jsem milovnice vůní a všímavosti - ukazuji lidem cestu, jak se vůněmi dostat k sobě. Vnímám ženskou cykličnost a směřuji ženy k jejímu respektování. Ctím působení aromaterapie na lidskou duši a dávám přivonět k moudrosti vůní. Proplouvám přirozenými vlnami bytí a propojuji je s mindfulness praxí. Provázím ženy v on-line Klubu Vůněmi k sobě, který jsem založila… protože tak mi to celé dává smysl.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Přidejte se do MINI ON-LINE KURZU ZDARMA

  ♡ Ve třídenním on-line kurzu poznáte spojení ženské cykličnosti, aromaterapie a mindfulness praxe. Odnesete si také bonusy, které Vás posunou dál. ♡

 • Kdo je Tereza Krčmářová?
 • 7 mýtů o aromaterapii

  Stáhněte si e-book zdarma a přestaňte (konečně) mrhat svým časem, energii i penězi. Odrazte se k aromaterapii tím správným směrem.

 • zdarma: 7 mýtů o aromaterapii
 • Klub Vůněmi k sobě
 • Nejčtenější články
 • Rubriky
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.