Rozhovor – Xenie Bodorík Pilíková: „Aby lidé otevřeli svá srdce, začínám s růží“

Xenie Bodorík Pilíková je Žena jedné tváře – bez přetvářky, bez postranních úmyslů, za to s upřímností a energií sobě vlastní. Klienti ji vnímají jako Duhu v bouři. Já v ní vidím ženu, která svou rázností, otevřeným srdcem a opravdovou Láskou přijímá lidi takové, jací jsou. Je to Žena, která s její rodinou patří do mého srdce a života. V létě se se svým manželem Palinem vydala na dobrodružnou výpravu za růžemi. Kam jinam, než do Bulharska, odkud pochází luxusní růžový éterický olej, tolik milovaný všemi, kteří chtějí do hloubky, do svého nitra. Začtěte se do rozhovoru a nechte se unášet omamnou vůní Královny vůní. 

V červnu 2018 jsi se s manželem Palinem vydala do Bulharska, kde bylo Vaším cílem Údolí růží. Jeli jste na vlastní pěst – sami, jako rození dobrodruzi a v autě, ve kterém jste také spali přímo v Údolí růží. Proč jste se tam vydali? 

Proč jsme se tam vydali? Co já vím? Volání Duše? Ale to mě volá všude. Chichi Proto i těch cest máme už pár za sebou a také hoooodně před sebou. A jednu tu cestu budeme mít i s tebou… na což se velice těším. Budeš první, kdo s námi poletí a bude takto intenzivně s námi zažívat dobrodružství. Moje poznámka – velmi si pozvání Xenušky a Palinka na jejich dobrodružnou cestu vážím. Znám je a vím, že ke mne chovají ohromnou důvěru (jinak by mě sebou ani nechtěli vzít, chichi). S Palinem jste dorazili do centra pěstování bulharské růže – města Kazalnak. Probíhal zde zrovna Festival růží. Co je vlastně smyslem takového festivalu. Z pozice aromaterapeutky je Festival přínosný, nebo se jedná spíše o komerční záležitost? Vzpomínám si totiž na svou loňskou dovolenou v Bulharsku – produkty z růže byly všudypřítomné, ale kvalitní a přírodní jsem hodně hledala, včetně éterického oleje.

 

 

Co se týká kvality,  jasně že tam měli syntetiku, ale i hodně kvalitních výrobků. Myslím si, že ne každý si může dovolit dát tolik penízků za éterický olej z pravé růže. My moc takové akce nemusíme. Jak je někde dav, prcháme. Teda manžel ani tak ne, jako já. Proto jsem tam zůstali než začal program a pak prchli. Nafotila jsem si spoustu zajímavých tváří, krojů, momentek… to miluju. A pak prýýýýýč!!!! smíích

Tebe i Palinka znám osobně. Mám Vás oba spojené jako úžasné milovníky praxe, ne teorie. Vystudovala jsi Holistickou školu aromaterapie, chystáš se podruhé studovat Insitut aromaterapie v Praze. Jezdíváš na zahraniční cesty za poznáním květin. Nepřekvapilo mě proto, že jste se vydali do Údolí růží. Co jste chtěli v tomto fascinujícím Údolí růží poznat a zažít?

Institut Aromaterapie jsem studovala v roce 2008. V té době aromaterapie nebyla tak populární a já byla za exota ve svém okolí. (No, ne že by k tomu pomáhala aromka, ale velká neznámá to byla.) Ukončila jsem ji, ale už nenapsala diplomovou práci. Ta mě pro Institut teprve čeká. Život mě, jako samoživitelku, hodil do různých situací. Přišla k nám holčička, kterou jsem si vzala do pěstounství, zemřela máma, s kterou mě pojilo pár příběhů, atakdále. Pak jsem poznala svého nynějšího manžela, začali jsme spolu studovat Holistickou aroma školu, kterou jsme řádně ukončili (já diplomovou prací na téma Limbický systém a aromaterapie) a manžel vyjádřil přání, že by, eventuálně, zkusil i ten Institut. On byl tak trošku i pro nás zbytečný. Já osobně, jako masér pro zdravotnictví z milióny všelijakých masérských kurzů, jsem se cítila nevytížena. 😊 Dnes Institut velice atraktivně změnil svůj program, a tak s manželem půjdu znovu. I když jako absolventka si některé ty víkendy opakuji. Třeba biochemii éterických olejů mám v roce 2008 udělanou s Věrou Chvojkovou a pak znovu s Katarínou Svobodou. A další kurzy mimo. Například soukromý kurz biochemie s Kateřinou Kloudovou z Aroma Ateliéru… Poznámka: Kateřina Kloudová je se svým projektem Aroma Ateliér prvním – a zatím jediným – partnerem – mého e-booku a onlinových kurzů. Z naší spolupráce můžete čerpat i Vy – 10% sleva na objednávku je supr, nemyslíte?


Přiznám se, že Bulharsko vnímám jako krásnou zemi – jako zemi veselou, hudbou protkanou, s překvapivě krásným i divokým mořem a všudypřítomnou omamnou vůní růží. Lidé jsou tam přátelští. Co by jsi nám prozradila o sběračích růží – o lidech, kteří se živí sběrem bulharské růže přímo v Údolí růží? Uživí je sběr růží? A jak vypadá jejich výbava při sběru – růže je také o hranicích, má trny, předpokládám, že výbava je nutná.

O těch lidech nevíme nic. Za tak krátkou chvíli, při jazykové bariéře, jako cizinci, vyloupnuvší se zpoza křoví ani nemáme šanci. Ale co jsme tak pochopili je to, že bez cikánů by nebyli růže. Většinou je tam sbírají právě oni. A když si máknou, tak se mají dobře. A oni fakt makají. Shodou okolností byl na růžích i majitel firmy Saloos, pan Jiří Harašta. Ten byl samozřejmě jinou ligu, a když my přijížděli, on už odlétal zpět domů. A shodli jsme se na tom, že sběr růží těm lidem tam moc pomáhá.V aromaterapii patří růže k luxusním vůním. Obsahuje málo siličnatých látek ve svých květech, ze kterých se destilací vyrábí růžový éterický olej. Je proto nutné ručně sbírat velké množství růžových květů. Bulhaři jsou sdílní, prozradili Ti poměr mezi posbíraným rostlinným materiálem a získaným éterickým olejem?


Skromnost siličnatých látek v květech růže, její ruční sběr v ranních hodinách, rychlý přenos k destilaci a ekluzivita růže se promítá v ceně.  U nás se 1 ml éterického oleje z růže damašské pohybuje od 699 Kč nahoru. S Palinem jste si pořídili přímo v Údolí růží  5 ml tohoto opojného éterického oleje. Jak je to prosím s cenou růže v Bulharsku?

Cena v Bulharsku přímo u destilátora Růží je pochopitelně nižší. Protože on ji vydestiluje a prodává dál. Ten, kdo ji koupí si jí musí dovézt, dát  tomu obal, nálepku, platit daně, nájmy, prostory, případně zaměstnance atakdále. Ale na rovinu říkám, že dát za Růži za 5000, Kč – to je pro mě extrémně přehnaná cena. Za 5 ml 2000,- Kč je pro mě v této chvíli strop. Nicméně cena éterického oleje se mění podle dostupnosti rostliny, počasí – kolik dá vůně tou destilací. Třeba vanilka, ta šla extrémně nahoru a nejde ji jen tak sehnat. A pokud ano, cena je dost vysoká. Takže nejde to konkretizovat, protože za tím vším jsou i životy lidí, kteří se živí prodejem. A já mám lidi v úctě. :-.)


S Palinem jste dali na doporučení sběračů růží a krátce po sběru růže damašské jste se vydali zpět domů. V autě jste vezli jeden pytel s růžovými květy. Předpokládám, že jste oba cestou domů byli oba krásně ojínění….

Z Bulharska jsem se s pytlem vydali zpět domů, ale vzali jsme to ještě přes Maďarsko, na levanduli. V Maďarsku na ostrově Tihany, obklopeného Balatonem, jsou levandulové pole. Protože je hodně zprofanovaná levandule z Francie (a právem, protože těm polím se máloco vyrovná) tak jsme chtěli najít i někde něco jiného. ( I u nás v České republice máme na Moravě ve Starovičkách Levandulovou farmu)  A jestli jsme byli ojínění nevíme, protože my jsme mimo snad stále. smííích


Doma vlastníte destilační kolonu. Jste tak samostatní, nezávislí, praktičtí. Po sběru léčivých bylin si můžete vychutnávat vlastní výrobu domácích voňavých lákadel – hydrolátů (květových vod)éterických olejů. I růži jste doma destilovali – hned po příjezdu, čarovně, v noci. Jaký byl výsledek destilace růže?

Z 8kg okvětních lístků jsme dovezli ve zdraví jen 4kg. Už je to 14 dní, co jsme doma, ale naše auto stále voní po růžích… Z těchto 4 kg jsme vydestilovali 0,8l krásného hydrolátu. Dokud ho budeme mít, tak účastníci našich kurzů se s ním setkají osobně. 🙂


S růží se toho dá tolik vymyslet – kromě hydrolátu a éterického oleje též macerát, marmeláda, peeling, luxusní domácí krémy. Možností je celá řada. Podělíš se s námi o krásný, voňavý, pečující recept, kterému vládne růže?

Receptů je na netu opravdu hodně. Myslím si, že už není co nového vymyslet. 🙂 I na mých stránkách mám recept na růžovou marmeládu, pro Kouzlo vůní jsem popsala čaj s poupat z růží.. Krémů a parfémů z Růží je také miliarda. Takže bych snad zmínila jen jeden růžový recept. 

Anebo třeba Růžová limonáda – 1 l vody, hydrolát z Růže 1 – 2 čajové lžičky, vymačkat trochu citrónu a je to. Někdo si může přidat trošku cukru. Bez cukru je to vynikající limonáda na dorovnání nejen psychiky, ale i těla. Bez citrónu – ten totiž stahuje, je růže vhodná i při horečkách.


Růže je pro mne Královna květin – nositelka bezpečí, Lásky, péče. Kráska, která nás vede k sobě sama, do svého nitra. Kráska, která nám pofouká “bebí” – fyzická, emoční i psychická. Kráska, která je útěchou, ať se v životě děje krásno i tragično. Své místo bude mít v mém připravovaném online kurzu o aromapsychologii. Zajímá mě Tvůj názor – jak vnímáš růži? Co pro Tebe tato Královna květin znamená?

Růži jsem si prožila i jako tzv. konstituční lék. To je homeopatický lék, který se v té chvíli dává na tu vrstvu člověka, kterou je potřeba řešit. Těch vrstev máme pochopitelně hodně. A skrz ty vrstvy se pak dostáváme k samotnému jádru človíčka. K jeho podstatě, jeho síle, jeho úkolu. Konstituční lék zahrnuje jak symptomy tělesné, tak psychické. Nejde to oddělit. V tom je homeopatie složitá. Spousta lidí v ní hledá zkratky, které se pak podepisují negativně na jejím působení. Homeopatický lék z Růže jsem poprvé poznala na Letní škole Uroboros. www.uroboros.cz Dělali jsme z něj tzv. proving – zkoušku léku. A pak jsem s ní zůstala více jak rok a dotáhla to do potence 1000. Její hlavní substancí je myšlenka, že člověk chce svůj život žít bohatě, i s jeho smutky, utrpením. Růže patří panně Marii. Je omotána kolem kříže, na kterém byl omotán Ježíš. Snímá z nás bolest, která patří lidskému světu. Pomáhá nám tu bolest nést tak, aby nás obohatila a my se mohli v lásce posouvat dál. Má v sobě dobro – vůni, krásu okvětních lístků, a zlo – trny. Jenže ty trny, ty jsou to jediné, co má na svou ochranu. Proto lidé, kteří potřebují růži, potřebují posílit svou ochranu. Najít své JÁ. Přestat se izolovat, utíkat. Ale odevzdat se životu. Respektive lidem. Růže není jen ženská vůně, tak, jak někteří aromaterapeuti prezentují. Že jako, když mi nevoní růže, nemám dostatečně rozvinutou ženskou energii. To je pro mě totální hovadina. 🙂 Je to zbavení se traumatické minulosti, bolesti. Přijetí ztráty, hlubokého smutku, života. Když jsi byla na mém kurzu Armaterapie a Duše, tak víš, že se snažím naučit lidi vnímat větší hloubku esence rostlin, než jaká se nám nabízí rozumově. Pomocí příběhů, vůní, archetypů se snažím otevřít srdce lidí tak, aby si dokázali načíst svou vlastní zprávu od jakékoliv situace, bylinky, věci… A Růží začínám…

Děkuji Xenušce za rozhovor a Vám za přečtení.

Pokud Vás rozhovor o růžích zaujal, může Vás zajímat, že

  • o růži píšu ve svém e-booku 7 mýtů o aromaterapii – zdarma stáhnete ZDE
  • nebo mluvím v 1. online kurzu o aromaterapii v ČR – více info zde >>
  • Růže dostane veliký prostor též v připravovaném online kurz o Aromapsychologii – zveřejňujeme na podzim.

 

Tereza Machová
Jsem milovnice vůní a emocí - ukazuji cestu, jak se díky aromaterapii dostat do vlastního středu. Přidáte se?

Bc. Tereza Machová

srdce Aromaterapie HABIBI
Jsem milovnice vůní a všímavosti - ukazuji lidem cestu, jak se vůněmi dostat k sobě. Vnímám ženskou cykličnost a směřuji ženy k jejímu respektování. Ctím působení aromaterapie na lidskou duši a dávám přivonět k moudrosti vůní. Proplouvám přirozenými vlnami bytí a propojuji je s mindfulness praxí. Provázím ženy v on-line Klubu Vůněmi k sobě, který jsem založila… protože tak mi to celé dává smysl.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.