Rescue remedy: Pastilky jako rychlá pomoc pro děti

Rescue Remedy aneb Bachovy „krizovky“ zná téměř každý, zejména v této době plné stresu a napětí. Ale víte, jak s nimi rychle a efektivně pomoci dětem? Přečtete si mou osobní zkušenost, která na mne doma čekala hned po návratu z 2. levelu kurzu Bachových esencí. 

Když lekce čeká

Posledních 8 týdnů bylo u nás doma hodně náročných. Fyzicky i psychicky, pro vše členy mé rodiny. Jistě k tomu přispěl fakt, že z osmi víkendů jsem byla sedm pracovně mimo. Nejdříve Mezinárodní kurz Bachových esencí, level 1, vzápětí brněnská akce Ženy Ženám Živě, můj kurz Aromapsychologie na 2 víkendy, Voňavá cesta k  mateřství pro porodní asistentky, týden volno a pak zase „Bachovky“ směr Praha.

Trošku jsem vyčkávala, a čekala jsem, co doma bude. Syn je zvyklý na to, že kvůli své práci odcházím z domu. Ví, že se vrátím. Snad to vnímá jako bezpečný prostor a jako mou součást. Tentokrát jsem měla „neblahé“ tušení, že to bude jiné. Cítila jsem, že má Jurášek nastřádáno a že to půjde ven…

Ty nejtěžší cesty nás vždy posunou nejvíce vpřed

Krušný návrat domů

… směr Praha ráda cestuji vlakem. Užívám si 3,5 hodiny pro sebe, bez pověstného naléhání „mamííí?“ 🙂 Když jsem v neděli večer přestupovala v Hranicích, zadrnčel mi telefon. Táta? Co se děje? Ozývá se: „Teri, jsi v pořádku? Nestalo se Ti nic?“ V pozadí slyším synův řev, jako by ho právě na nože brali. Vážně, těžko říct, kdo z nás by „Krizovky“ potřeboval dříve. Více nebyl čas řešit, táta pokynul, že je rád a šel pomoc Juráškovi s jeho emočním záchvatem.

Když mne muž dovezl k našim, abych si vyzvedla Juráška, byla jsem zvědavá, co se to u babi a dědy doma dělo. Máma, ještě roztřesená, sdílela své dojmy, že Jurášek v klidu usnul (k mé „radosti“ zhruba v 19 hodin), najednou sebou cukl a začal řvát, řvát a řvát. Byl celý horký, oči vykulený, plakal „mamííí, mamííí“ a nebyl k utišení. Proto se můj táta bál, jestli se mi něco nestalo. Ví, že děti jsou čisté bytosti, otevřené energetiké kanálky.

Zajímavé bylo, že se Jurášek chtěl hned obléknout a jít domů. Už na chodbě u babi ale chytl „amoček“, že nejde, že doma je tady. Inu, v objetí, byť s křikem, jsme to zvládli a došli jsme 150 metrů dál, k nám domů. Jeho pláč a křik neustával. Věděla jsem, že se čistí. V pozad ale bylo něco, čemu jsem nerozumněla, neměla jsem tušení. Byl to Jiříkův sen, který ho tak rozložil. 

 

AHA moment – zkusím bonbón

Když jsem slyšela zespodu chodby, že se právě vrací muž s našimi psy, proběhlo mi hlavou, že by bylo fajn zklidnit rozbouřené emoce a otevřít tak prostor vzájemnému sdílení. Hlavou mi projelo sdělení intuice: „Kabelka, máš tam bonbóny! Vem je!“ S  mým „jo aháááá“ jsem rychle vytáhla Rescue remedy bonbóny s příchutí černého rybízu a rychle jeden dala Jurimu do pusy. Stihla jsem napočítat do 10, na mou duši, a moje dítě se změnilo k nepoznání. Utřel slzy, usmál se na svého tátu a vešel domů. Vyslékl se a začal mluvit.

„Mami, ty jsi zemřela“

„Byli jsme spolu venku, na procházce. Najednou bouchla sopka, já stál nahoře, ty jsi spadla dolů. Pohltila tě láva. Točila ses ryche a ve víru. Nemohl jsem Ti pomoct. Mami, ty jsi zemřela,“ vychrlil na mně Juri tou svou kouzelnou kombinací slov, svahilštiny a znakování. Říkal to snad 30x za sebou, až jsem sama znejistěla a hlavou mi proletělo, že snad ještě nenadešel ten čas, že se mi ještě nechce. Bylo ale zcela zřetelné, jak se synovi ulevuje. Konečně se zklidňoval, vracela se mu barva jeho tváří, zjemňoval se jeho hlas a snad i mysl byla tišší. Hodně jsme se spolu mazlili a muckali, přesně tak, jak to milujeme.

Vyprosil si pak ještě jeden bonbón. Trošku nejistá jsem mu jej podala a bylo hmatetelné, že napětí odešlo úplně. „Krizový bonbónek,“ jak mu doma říkáme, zabral na 120% a pomohl nám oběma vrátit se k sobě.

Druhý den jsem pak Juráškovi přidala do pití 🙂 esenci Red Chestnut, která pracuje se strachem a ulevuje při přílišných obavách o druhé. Red Chestnut (Červený kaštan) v sobě dřímá potenciál, že není třeba se bát o své blízké, byť je velmi milujeme. Láska je svobodná, strach svazující.

Co je Krizová esence?

Dr. Edward Bach, tvůrce Bachovy květové terapie, velmi zdůrazňoval individualitu každého člověka. Proto se Bachovy esence vyrábějí jednotlivě, ne v hotových směsích pro různé naše životní situace (každý prožíváme po svém). Výjimku tvoří 39. esence, Rescue Remedy, u nás známá jako Krizová. Je to jediná esence, kterou Dr. Bach vlastnoručně namíchal jako směs. 

Krizová esence se skládá z těchto esencí: 

 • Impatiens (Netýkavka žlázonosná) – při netrpělivosti, uspěchanosti, učí nás klidu a toleranci tempa druhých lidí,
 • Star of Bethlehem (Snědek okoličnatý) – šok, který nemáme zpracovaný, přináší úlevu a vyrovnanost i v těžkých chvílích,
 • Cherry Plum (Slíva třešňová) – při pocitu, že emoce ovládají nás, ne my je, vede nás k rovnováze myšlení – cit,
 • Rock Rose (Devaterník penízkovitý) – panika, stav nouze, učí nás zklidnění a přijímat situace takové, jaké skutečně jsou,
 • Clematis (Bílá lesní réva) – utíkání od reality k zasnění, vede nás k realizaci představ a zájmu o okolí.

A jaké má podoby?

 1. kapky – denní / noční
 2. sprej – denní / noční
 3. pastilky  
 4. žvýkačky
 5. a krém – stejné složení + esence Crab Apple na čistění a sebepřijetí

Bonbóny a žvýkačky jsou největšími nositeli „diskrétnosti“ a tím, že při jejich užití zapojujeme jazyk a žvýkací svaly, uvoňujeme dutinu ústní a podle fyzioterapeutů, kteří s esencemi Dr. Bacha pracují, také ulevujeme naší páteři a hlavě.

Na závěr bude fajn, když si zapamatujete, že pokud užijete Bachovy esecne (krizové i klasické jednodruhové) přímo do úst, dostaví se okamžitý účinek, oproti užívání do vody. 

Krásné dny s vůněmi v zádech přeje Tereza*

 

 • zdroj obrázků: vlastní + pixabay.com,
 • text B.E.: Michel, Katarina: Bachovy esence od A do Z, Metafora, spol. s.r.o. Praha, 2012
Tereza Machová
Jsem Žena ojíněná vůněmi, mateřstvím a vědomou ženskou cykličností. S aromaterapií mám dva krásné úmysly - aby vůně pronikly do mnoha lidských domovů a srdcí a abychom s vůněmi pracovali ve svůj prospěch - snadno, bezpečně a přitom efektivně. Přidáte se?
Tereza Machová
Tereza Machová
srdce Aromaterapie HABIBI

Kdo jsem? Úplně normální Žena - miluji svého syna a vnímám ho jako svého nejmoudřejšího učitele a parťáka, miluji vůně a Matičku Zemi, miluji svou cykličnost a jógu. Jsem ráda šťastná a když se mi nedaří v radosti být, pracuji na tom, abych se dostala zpátky do pohody.  Jsem přesvědčená o tom, že zastavit se a ovládnout svou mysl je základem spokojeného života i řešení našich obtíží.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Kongres plný vůní
 • Online kurz Aromapsychologie
 • Kdo je Tereza Machová?
 • 7 mýtů o aromaterapii

  Stáhněte si e-book zdarma a poznejte, co si možná o aromaterapii myslíte a není to pravda.

 • zdarma: 7 mýtů o aromaterapii
 • e-book Přičichněte k aromaterapii
 • 1. online kurz o aromaterapii v ČR
 • Motivační skupina na Facebooku
 • Nejčtenější články
 • Rubriky