Minulost je mrtvola. Budete vyhnívat s ní?

Člověk má zvláštní schopnosti. Jedním z těch umění, které dokonale ovládá, je žít v minulosti a posílat veškerou pozornost k tomu, co se už stalo. Jenže to má háček…

Minulost je mrtvola. Už byla. Už pro-běh-la. Nic na ní nezměníme a jediné, co s ní můžeme následně udělat je převzít zodpovědnost za své chování a poučit se z chyb, kterých jsme v minulosti udělali. Protože minulost je naší součástí….

… A když z minulosti nečerpáme, opakujeme chyby. Často pak jdeme proti sobě, nedokážeme být autentičtí, nevěříme si a naopak víru posíláme do mylných přesvědčení o sobě sama („nejsem dost dobrý / dobrá“ hovoří za vše). Pokud uvízneme v minulosti, točíme se dokola, v bludném kruhu. Život a jeho dary nám uniká. Můžeme to ale změnit a zas tak těžké to není.

5 akčních bodů, jak pracovat s minulostí:

 1. ZAČNĚTE VNÍMAT PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK: to je stěžejní bod mindfulness (česky překládáno jako všímavost). Proč byste to měli dělat? Protože život se odehrává teď a tady – ne jindy, ne jinde. Jak na to? Čtěte níže.
 2. NASTAVTE SI NA MOBILU CO DVĚ HODINY UPOZORNĚNÍ A VŠÍMEJTE SI SVÉHO DECHU: dech je naše základní kotva a když k němu přeneseme svou pozornost, můžeme velmi rychle cítit, jak jdeme do kontaktu s tělem (konečně!), dech se začne pozvolna měnit, často se zklidňuje, což je úlevné také pro naše rozhárané emoce a psychické rozpoložení. Bohatě postačí, když dechu pověnujete pozornost třeba jen pár minut a půjdete dál po svých. A když – zase – nebudete stíhat, v pořádku, dopřejte si alespoň tři hluboké nádechy a výdechy.
 3. ZVĚDOMTE SI, V ČEM KONKRÉTNĚ VÁS MINULOST OVLIVŇUJE: skvěle Vám k tomu může posloužit deník, do kterého si můžete zapisovat, co a jak cítíte, nebo vnitřní monology se sebou sama či sdílení s blízkým člověkem. Bez toho, aniž byste si u-vědomi-li, jak Vám minulost zasahuje do života to nepůjde.
 4. ODHOĎTE POCIT VINY: normálně bych byla sprostá, tady Vám to napíšu slušně 🙂 Jednou z automatických reakcí, kterou začne lidská mysl vytvářet, když si uvědomí, že člověk udělal chybu, je spustit lavinu nedostatečnosti, výčitek a pochybností o sobě. Když na tenhle rádoby dokonalý bullshit skočíte, padá Vám všechno dolů – Vaše energie, Vaše touha převzít zodpovědnost, Vaše motivace narovnat se a jít dál, Vaše sebe-vědomí, to vše dostává rázem pěkně na prdel (vidíte? pardon!). Problém je v tom, že Vám to k ničemu není. Pocit viny je jedním z nejvíce sebedestrukčních pocitů, a prakticky v něm netkví pozitivní potenciál. Nejlepší, co s pocitem můžete udělat, je „poslat ho k šípku,“ rozumějte – vyslat k sobě zprávu – „Ok, nyní vnímám pocity viny a propouštím je od sebe pryč.“ V tom Vám může pomoci aromaterapie, vizualizace, meditace, cvičení. Vhodné je napasovat zde záměr odpuštění (sám sobě, prosím).
 5. KDYŽ SE ZATOULÁTE DO MINULOSTI, VRAŤTE SVÉ MYŠLENKY ZPĚT: úlohou lidské mysli je myslet, s tím my nic neuděláme a jinak to nevymyslíme. Jednoduchý fígl, jak vrátit neposednou a stále utíkající mysl zpátky do přítomnosti je uvědomit si, že se mysl vydala na výlet a laskavě ji vrátit zpátky k tomu, co prožíváte a děláte zrovna nyní. Nehledejte v tom nic složitého. Mě pomáhá představovat si, že moje mysl je malá nezbedná holčička, která mě zkouší a chce poznávat svět. A já ji jemně, citlivě chytnu za ručku, řeknu si pro sebe: „i ty jedna, zase myslíš na …..“ a jednoduše se vrátím k tomu, co dělám. Nic víc, nic míň. Ona si časem zvykne. A vy se to s ní časem naučíte. Pak budete snadněji vnímat, že jediné, co se ve Vašem životě skutečně odehrává je TEĎ A TADY.

Pozvěte si k nosu 3 vhodné éterické oleje pro vnímání přítomnosti:

K tomu, abyste se dostali do přítomného okamžiku, Vám mohou být velmi nápomocné přírodní éterické oleje především prostřednictvím inhalace – to je metoda, která nejrychleji ovlivňuje psychický stav a emoční rozpoložení. Využít můžete inhalační tyčinku, osobní olejový parfém nebo osvěžovač vzduchu (zejména, pokud cvičíte jógu nebo meditujete).

 1. SANTAL BÍLÝ (Santalum album): moje topovka pro ukotvení do přítomnosti. Tradiční meditativní vůně, která má schopnost stahovat nás zvnějšku dovnitř, do těla, do mysli, k dechu. Je to drahý éterický olej, nedoporučuji jej používat v difuzéru, spíše si ho dopřejte do tyčinky, ideální je do osobní vůně (parfému).
 2. KADIDLO (Boswelia carterii): vůně, kterou máte dost možná spojenou s kostelem, protože se tam používá už „létapáně“ k vykuřování. Kadidlo harmonizuje mužskou energii v nás. Patří k transformačním vůním, takže je průvodcem při změnách a posunech vpřed. Uleví těm, kteří mají tendenci ovládat svůj dech. Pomáhá nechat ho plynout volně a vede nás k jeho zklidnění.
 3. MYRHA (Commiphora myrha): Tu si představte jako most k sobě. Ovoňte si ji ve chvílích, kdy máte prostor pro sebe sama, můžete být o samotě, a jste ochotni se ponořit do poznávání vlastních témat (meditace, vedení deníku, monology apod.). Myrha pomáhá těm, kteří mají tendenci na sebe kašlat a upřednostňují druhé.

Na minulosti je božské to, že nás toho může hodně naučit. Vidíme sebe před a po. Vidíme pokroky, které jsme již zvládli udělat. Vidíme vlastní transformaci. Přeji nám všem, aby ohlédnutí se zpět nebývalo bolavé, ale vyživující.

Osobní vzkaz: Pokud Vás láká poznávat spojení světa vůní a mindfulness do hloubky, ráda Vás budu provádět v Klubu Vůněmi k sobě.

S láskou, Tereza

Tereza Krčmářová
Jsem milovnice vůní a emocí - ukazuji cestu, jak se díky aromaterapii dostat do vlastního středu. Přidáte se?

Bc. Tereza Krčmářová

srdce Aromaterapie HABIBI
Jsem milovnice vůní a všímavosti - ukazuji lidem cestu, jak se vůněmi dostat k sobě. Vnímám ženskou cykličnost a směřuji ženy k jejímu respektování. Ctím působení aromaterapie na lidskou duši a dávám přivonět k moudrosti vůní. Proplouvám přirozenými vlnami bytí a propojuji je s mindfulness praxí. Provázím ženy v on-line Klubu Vůněmi k sobě, který jsem založila… protože tak mi to celé dává smysl.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Přidejte se do MINI ON-LINE KURZU ZDARMA

  ♡ Ve třídenním on-line kurzu poznáte spojení ženské cykličnosti, aromaterapie a mindfulness praxe. Odnesete si také bonusy, které Vás posunou dál. ♡

 • Kdo je Tereza Krčmářová?
 • 7 mýtů o aromaterapii

  Stáhněte si e-book zdarma a přestaňte (konečně) mrhat svým časem, energii i penězi. Odrazte se k aromaterapii tím správným směrem.

 • zdarma: 7 mýtů o aromaterapii
 • Klub Vůněmi k sobě
 • Nejčtenější články
 • Rubriky
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.