TEREZA KRČMÁŘOVÁ 

odborná aromaterapeutka, masérka, cyklická žena

Učím lidi zastavit se, aby mohli procítit soulad se sebou sama. Ženy vedu k vnímání své cykličnosti a mužům ukazuji cestu, jak to s námi zvládat :-)  Pojďte i Vy používat vůně ve svůj prospěch - snadno, efektivně a bezpečně.

Jsem odborná aromaterapeutka, milovnice vůní, jógy a cyklická ŽenaPomáhám ženám zvolnit své hektické tempo, naladit se na svou cykličnost a tím žít v souladu se sebou sama. Inspiruji muže, aby dokázali s cyklickou ženou být a ještě si to užívat. 

Vykročením z mé komfortní zóny bylo napsání e-booku zdarma a natáčení několika živých vysílání na Facebooku. Jde mi o to, aby používání aromaterapie bylo snadné, efektivní a přitom bezpečné. Vytvořila jsem první online kurz o aromaterapii v ČR a napsala jsem stejnojmenný e-book pro ty, kteří chtějí s aroamterapií začít krok po kroku. 

Jsem také svobodná máma mého "malého" moudrého učitele, ke kterému přistupuji kontaktně, s respektem a Láskou. Jsem žena, která odmítá žít ve stresu, stále se za něčím honit a být davová ovce. 

Jsem především žena, pro kterou bylo osudové studium aromaterapie a narození syna.

Zpomalte, povím Vám příběh

Mou domovinou je severní Morava, kraj s puncem chudoby, hornictví, zamlklých tváří i methanolové kauzy. Jako malá jsem toužila po tom, že krátce po svých osmnáctinách konečně vypadnu kamkoliv pryč (vlastně jedno kam, jen nezůstat na Ostravsku). Táta mi řekl - "Až mi doneseš maturitní vysvědčení a pracovní smlouvu, běž si, kam tě srdce táhne." Jo, vždycky to byl fér chlap se ctností - co na srdci, to na jazyku. Zato máma se asi modlila, ať si nekoupímm jízdenku do Anglie a nejedu dělat au pair. Ségře to bylo jedno, ta měla svoji "zdrávku". 
 
Vždycky jsem cítila, že jsem jiná. Trdlo, "máňa" i holka, co se zajímá, jak věci fungují a na otázku "proč?" jsem vážně nechtěla slyšet "protože". 
 
Možná proto jsem si opravdu úderem maturity našla práci, tátovi ukázala "vízo" i pracovní smlouvu a se svým přítelem jsem se odstěhovala do okresního města. Vše s pocitem, že na mě všichni čekají a sednou si ze mě na prdel. Co následovalo si asi dokážete představit - rozpad do té doby fungujícího partnerství, vnitřní zmatek, ztráta zaměstnání, 3 stěhování v jednom roce, a co se týká financí, doslova holá řiť. Po roce zkoumání světa, ehm, okresního města, jsem se vrátila zpět k našim - tentokrát s žádostí o přidělení městského bytu v ruce. 
Klaplo to a já jsem v 19 letech žila na vlastní triko, s minemem peněz a prací v advokátní kanceláři u ženy, která si mě vyhlídla v baru na sportovišti, kde jsem pracovala předtím.
 

Advokátní kancelář? Žádný med! 

Povím Vám, že pracovat pro JUDr. není žádný med. Ještě teď mám husí kůži a nepříjemný pocit v zádech, když si vzpomenu na určité kauzy rodinného a obchodního práva, které byly naším denním kusem "žvance". Mzda minimální oproti míře stresu, přesčasům i ujetým autobusům. Na živobytí mi zbývalo pětistovka měsíčně. Když k tomu přidám extrémní nálady mé paní šéfové, o slzy po pracovní době - někdy i během ní - bylo postaráno.
 
I přesto všechno - bylo to fajn, za 3 roky v novojičínské advokátní kanceláři jsem se naučila hodně praktických věcí do života. Dodnes jsem za ně vděčná.
 
Cítila jsem, že potřebuji růst. Při práci v advokátní kanceláři jsem dálkově studovala Poradenství v sociální práci na filozofické fakultě Ostravské univerzity. Jako bych toho neměla málo. Takže můj den vypadal asi tak, že jsem od 7 do 18 hodin psala rozvody, platební příkazy, žaloby nebo podklady pro notáře. S jazykem na bundě jsem utíkala naproti ujížděcímu autobusu domů. Honem vyvenčit psa a zalehnout do knih zpracovávat skripta ke zkouškám nebo se rovnou na zkoušky učit. Do jedné až tří hodin rána. A ráno zas a znova, ten stejný kolotoč. Bez času na sebe, bez potěchy těla i duše, za směšných 8.000 Kč měsíčně. 
 
Pak přišla osudná noc. Bylo mi zle, všechno mě bolelo, potřebovala jsem se učit, ale nešlo to. Tak jsem do sebe rupla Ibalgin a zapila ho přesně 1 litrem černé kávy. Bála jsem se, že mi srdce vyskočí z těla a je po mě.  A tak jsem se sebe sama zeptala: 
 

"To Ti jako stačí? Takhle chceš žít?" 

Vážně se mi nechtělo v jedenadvaceti zemřít na infrarkt nebo mít mrtvici :) Přišel zlom, impuls, konec i začátek. V advokátní kanceláři jsem podala výpověď a přihlásila jsem se do masérské školy. 
Cítila jsem totiž, jak moje srdce volá po tom, abych objevovala tajemství lidského těla a doteků. V 21 letech jsem začala podnikat - u mámy v kosmetickém salonu, s lehátkem za paravanem a jednou poličkou k tomu. 
 
Když měla máma klientku, slyšela jsem v jejich rozhovoru, jak se baví o nějaké bylinkové škole v Praze. Zjistila jsem více a cítila jsem VOLÁNÍ SRDCE - INSITTUT AROMATERAPIE. Neváhala jsem a k dvouletému studiu jsem se ihned přihlásila. Mezitím jsem při práci masérky dokončila vysokou, v srpnu jsem si vychutnala promoce a od září 2011 jsem dojížděla 2 roky do Prahy studovat aromaterapii. 

Od Alenky v říši Divů k diplomu

Víte, všichni kolem mě aromaterapii znali. Já o ní nic nevěděla. Nic. Předem jsem byla srozuměna vnitřně jen s tím, že čich je fantastický smysl, který tolik podceňujeme, zapíráme, ingorujeme a nerespektujemem. Někdy jsem si připadala  s prominutím jako debil, možná i díky svému nářečí a krátkému "zobáku", což bylo v ostrém kontrastu oproti převažujícímu pražskému "hele voeee koukeeeeej". Přiznávám, že jsem to chtěla vzdát. Prostě to položit a spokojeně si masírovat univerzální masážní směsí. ¨Jenže... to nejsem já :) 
 
Takže jsem studium Institutu aromaterapie pojala jako svou další osobní výzvu. Začala jsem se zbavovat předsudků, kontakt s vůněmi jsem si užívala stále více, líbilo se mi dokonce i na pitvě v táborské nemocnici :-). Řeknu Vám, že nic nepředčilo už první víkend s Bárou Krejčí, která mě ponořila do tajů působení na lidskou duši. V tom jsem se našla, toho se držím a nepustím do konce svého bytí. 
 
Jako jedna ze pěti studentek (z celkového počtu 21 studentů) jsem vystoupila ze své komfortní zóny a s diplomovou prací Vůně jako lék aneb řešení stresu vůněmi jsem nakráčela k obhajobě vstříc titulu odborná aromaterapeutka. Když jsem práci odevzdávala, věděla jsem, že je skvělá. Jak by nemohla být, když mou konzultantkou byla do Stres je moje milované téma, ráda se jím zabývám. Možná proto, že je všude kolem? :-) Obhajoba dopadla na výbornou a já jsem se stala odbornou aromaterapeutkou.
 
Hlavou mi pořád projížděla vidina aromapsychologie. Pořád jsem na ní myslela a sílilo ve mě nutkání šířit působení aromaterapie na lidskou psyché a emoce. O 2 měsíce později jsem do prostor pražského Insititutu aromaterapie nakráčela znovu, abych složila praktickou odbornou zkoušku. Učila jsem s Bárou Krejčí celý víkend 20 lidí. Obstála jsem, opět "za jedna" a jsem za to velmi vděčná. Jsem tedy akreditovanou lektorkou aromaterapie v péči o duši.  Se studeny tohoto kurzu jsem stále v kontaktu - spolupracujeme v online magazínu Kouzlo vůní. Láska k aromapsychologii mi zůstala pořád, vlastně se stala mým přístupem k aromaterapii, ke klientům i k sobě.

 

Zrození Juráška i mě samé 

Konec jedné etapy v životě znamená začátek té další, ještě lepší. Krátce po studiích aromaterapie jsem vědomě otěhotněla. Čekalo na mne nádherných 41. týdnů těhotenství, které jsem si vychutnávala každý den, den za dnem. Celou dobou svého těhotenství jsem byla aktivní - do 4. měsíce těhu jsem cvičila fitness, pak pilates a zamilovala jsem se do jógy. Poprvé v životě jsem u ní dokázala vydržet, být přítomná. Do konce těhotenství jsem masírovala své klienty, Dodnes si vzpomínám, jak se všem klientům ulevilo, když odcházeli z HABIBI s vědomím, že jsem nezačala rodit zrovna při nich :-) 
 
Jurášek se narodil na konci 41. týdne v proodnici v Krnově. Porod pro mne byl posilujicím, doslova transformačním zážitkem. Cítila jsem, že nerodí jen můj syn, ale také já jako Žena a Matka. Porodila jsem přirozeně, bez jakýchkoliv zásahů, bez nástřihu. Po porodu jsem si více než 2 hodiny vychutnávala láskyplný bonding a samopřisátí k prsu. Juráškovi jsme s mužem dopřáli neomezený kontakt s námi, na pokoj ho odnesl na své nahé hrudi právě můj (nyní už bývalý) muž. Od narození spíme v jedné posteli, tulíme se, mazlíme, vyznáváme si každý den Lásku i vděčnost. 
 
Mateřská pro mě byla velmi náročná. Juráška trápily zoubky (ve 3 měsích měl 4 zuby), střevní i dýchací potíže a ty jeho záchvaty vzteku doháněly k šílenství i mě. Cítila jsem, jak jsme si s mužem nechali (dobrovolně) vzít náš dosavadní způsob partnerství i bytí a náš vztah se pomalu rozpadal. Juráška nevnímám jako příčinu, ale krásné zrcadlo, které velmi láskyplně a odvážně ukázalo přesně tam, kde chyběla Láska a vše, co s ní souvisí. 
 
Přesně v den Juráškových 3. narozenin jsem se rozhodla od muže odejít. Bolelo to, hodně to bolelo a věděla jsem, že ještě hodně bolet bude. Ale cítila jsem, že teď budu žít - v souladu se sebou sama, jako skvělá Žena, matka, dcera i kamarádka.

Události jsou vždy tak, jak mají být

Nesnáším roli oběti a litování. Brrr. Takže pokud si teď říkáte - "jezuskotky, chuďátko", můžete toho s klidnou duší nechat. Mě se totiž po rozchodu výrazně ulevilo. Můj život nabral jiný, krásnější směr, začala jsem na sobě cíleně pracovat prostřednictvím sebelásky, konečně jsem se naplno a každý den začala věnovat lidem, kteří o to stojí, józe, rodině. Jurášek se nádherně učí pracovat se svými emocemi a je z něj božan, můj nejlepší parťák v dobrém i zlém a opravdu syn, na kterého jsem pyšná. 

Zkrátka, konečně jsem si dopřála prostor skutečně vnímat sebe sama. Ještě pro rokem a půl jsem nesnášela svou menstruaci. Vadila mi. Rušila mě, bolela mě, byla mi nepříjemná. Byly dny, kdy jsem se každou chviličku svého volného času svíjela v křečích a jen strnule ležela. Nyní miluji fázi menstruaci - fázi Vědmy. Menstruaci vnímám jako svou rádkyni, ne škodnou. Je to pro mě čas, kdy se zastavím, ztiším, vypnu a dopřeji si prostor pro svou vnitřní moudrost. Jsem offline a je mi v tom moc hezky. 

Zlomové pro mne bylo setkání s vědomím své ženské cykličnosti, poznání jógy a meditace. Za to vděčím své kamarádce Aličce Mičunek, se kterou jsem se poznala nejdříve virtuálně díky jejímu programu Cyklická jóga. S Ali jsme si sedly na první dobrou :-) a já upřímně uznávám, že tahle žena mě výrazně doprovází na cestě k sobě. 

Ptáte se na HABIBI? Dostalo jiný směr, opravdovou vizi i skvělé lidi. Do života mi přišla Markétka Danišová - náhle, nečekaně a hluboce, až do nitra mého srdce. Možná ji někteří znáte z aplikace Smartemailling jako součást podpory. Pevné, upřímné přátelství, které mezi námi vzniklo za tak krátký čas, je obdivuhodné a my obě si ho velmi vážíme.  Už jste někdy zažili ten pocit, že máte při sobě takového člověka, kterému můžete říct vše a přesto víte, že Vás bude mít rád a přijímat? Já ano, i s Markét. 

Markétka je důvod, proč mluvím o HABIBI v množném čísle :-) HABIBI už nejsem jen já. Už je to tým, který se bude asi rozrůstat. S Markét se můžete setkat na mých živých akcích a s Láskou Vás opečovává jako podpora všech mých online počinů. Já tvořím, ona podporuje a pečuje :-) 

 

Pomoci lidem zvolnit tempo a skutečně vnímat

Možná, že si teď říkáte, jak zrovna tohle hodlám udělat? Víte, když už více než osm let naslouchám lidem při terapeutických rozhovorech a dopřávám jim vědomý dotek při masážích, vnímám, jak je někdy těžké je uvolnit. Cítím, jak mají hlavu zavalenou starostmi, jak i na masérském lehátku plánují, co už mají za sebou a co ještě musí zařídit. Když se svých klientů zeptám, proč jsou tady a co ode mne očekávají, neslýchávám "bolí mě záda", ale "potřebuji si odpočinout, vypnout, mám toho moc." 

Když učím lidi na svých živých akcích, vidím, jak si zběsile zapisují vše, co říkám, ačkoliv téměř vše mají napsáno v mých skriptech před sebou. Mám před sebou vidinu, jak lidé rychle předají kolující lahvičku s éterickým olejem dál, protože já mluvím a oni si to musí zapsat. Přitom to nejdůležitější - jejich osobní vnímání vůně jim uniká.

Na ženách vidím, jak se honí za nemožným - jak chtějí být stále stejné, dokonalé, úžasné, sexy, krásné, rychlé a všestranné. Vidím, jak ženy popírají svou cykličnost. Pak jsou nazlobené, před menstruací s nimi není k vydržení, nešťastné a ukřičené na partnery i děti. 

Vnímám, že lidé v této stresem naplněné době nejsou uvolnění a často mají strach, že o něco přijdou. A tak mohu říct, že vidím červenou nit - všichni jsou jako štvanci, jako křečci v kleci. Dochází mi, jak se lidé stále nahánějí ve stejném kolotoči a na sebe jim nezbývá čas. 

Je čas vykročit... 

Víte, pořád jsem to já - trdlo, usměvavá ženská, kontaktní máma i žena, která si potřebuje někdy dáchnout a stáhnout se z (onlinového) světa. Pořád kráčím aromaterapií s vědomím, že ji nikdy nepoznám celou - je tak pestrá, tak úžasná... 

Vím ale jistě, že změnu může udělat každý, v každém okamžiku svého života. Stačí, když se vědomě rozhodnete a uděláte ten první krok. Nikdo to neudělá za Vás, ani já - budu Vás s Láskou a vděčností doprovázet a jako světluška Vám svítit na dobrodružnou cestu k vůním. Pomůžu Vám s aromaterapií začít a praktikovat ji tak, aby bylo její používání snadné, efektivní a bezpečné. Chci, abyste si aromaterapii užívali. Pojďte se zbavit všech mýtů, na které jste možná naletěli. Udělejte malé změny, které Vám ušetří hodně peněz i energie. Vychutnávejte si čas navíc, který získáváte, když se učíte přímo u zdroje. 

Ano, je čas žít, ne jen přežívat. Nyní můžu říct, že vnímám sebe sama, své srdce a učím se pracovat se svou myslí. Probouzím v sobě to, co umím a dostávam to mezi Vás. Mám v sobě lásku k vůním, cit pro lidskou duši, ohromné sympatie k pomalému způsobu života.

Ukážu i Vám, že je možné zastavit se,

vnímat a přijmout do života vůně. 

Nemusíte se hnát a chtít dohonit rozjetý vlak. Račte nastoupit a snadno poznáte, že Vás povedu klidně, krok po kroku, s Láskou a vděčností k Vaší touze poznat sebe sama i aromaterapii. Pro začátek Vám bohatě postačí, když poznáte chyby, kterých se lidé s aromaterapii nejčastěji dopouštějí. Možná jste mezi nimi i Vy. Byla by velká škoda, kdyby jste v tom pokračovali, protože stačí málo změn a Vaše práce s vůněmi se změní z vyhazování peněz v efektivní přístup k Vašemu tělu i mysli. Pojďte si stáhnout e-book 7 mýtů o aromaterapii zdarma. Napsala jsem ho jako reakci na to, s čím se každý den setkávám v kontaktu s lidmi a vůněmi.
Tereza Krčmářovásrdce HABIBI

15.února 2016 jsem vystoupila v živém vysílání pořadu Dobré ráno na ČT1. 

Pozvání do televize jsem obdržela 2 dny před samotným vysíláním. Byl to stres, velká výzva a překonání sebe sama.

Rozhovor s oběma moderátory mi poskytl cennou zpětnou vazbu. Bylo mi jasné, že aromaterapie je stále vnímána jako "olejíček" v malé aromalampě a kvalitě olejů i jejich vhodném terapeutickém působení veřejnost nemá podstatné informace. Účast v Dobrém ránu poodkryla mýty, které jsem pak sepsala do e-booku zdarma 7 mýtů o aromaterapii.

Podívejte se na záznam vysílání. I já se zpětně ještě kouknu :-) 

Mohli jste mne zahlédnout: 

Mým cílem je svítit Vám na cestu k sobě. S Láskou a vůněmi Vám chci ukázat, jak zvolnit své tempo, skutečně cítit a žít. Přidáte se?
Tereza Krčmářovásrdce HABIBI, autorka e-booku a odborná aromaterapeutka

Můžeme se vídat na Instáči:  

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

VYBERETE SI NĚCO NA CESTU?

Jste připraveni nadechnout se

a namíchat si svou osobní vůni z těch nejlepších ingrediencí? 

e-book 

PŘIČICHNĚTE K AROMATERAPII 

online kurz

AROMAPSYCHOLOGIE

online kurz

PŘIČICHNĚTE K AROMATERAPII 

online program 

KONGRES PLNÝ VŮNÍ