Jak se hojí tetování?

Jsem fanouškem tetování. Mám to ráda a líbí se mi to. 
Jehla a inkoust je pro mě jednou za čas relax 🙂 
Naposledy (a snad dám na delší čas pokoj) jsem si nechala zvěčnit mateřství, co tolik miluji – nošení a kojení. Na své levé ruce mám fotku sebe a svého syna Juráška. 
A jak se tetování hojilo? Krásně a voňavě, jak jinak než s aromaterapií 🙂 
Tetování představuje narušení základní struktury pokožky (mj. naše prvotní hranice, ochranu) a vpravení barvy do podkoží. Vzniká tak otevřená rána. Můžete si ji zjednošeně představit jako ránu po pádu a odření na štěrk. Jako když jste byli malí. Akorát teď už máte rozum a víte, co děláte 🙂 Alespoň to předpokládá, minimálně tatér.
Hojení nového tetování trvá různě dlouhou dobu a má rozličný průběh. Záleží na stavu pokožky, její pružnosti, předchozí péči o pokožku, stáří člověka i následnou péči, kterou o novou „kérku“ vynaloží. Já mám nejlepší zkušenosti s aromaterapii, proto jsem po jejich bezpečných darech bez vedlejších účinků sáhla i nyní.
Během týdenního hojení mého tetování jsem využívala 3 následující suroviny, které mohou za to, že již po 7 dnech nepoznáte čerstvost ozdoby.

Levandule lékařská (Lavandula augustifolia)

Ta prostě nesmí chybět. Vážně, jakékoliv hojení čehokoliv si bez ní nedokážu představit.
Jediné 2 éterické oleje, z celé té ohromné škály, které aromaterapie nabízí, můžete v nepatrném množství bezpečně použít neředěné na pokožku. Píši o levanduli lékařské a čajovníku známém jako tea tree.
Levandule vykazuje fantastické vlastnosti při hojení všech ran (od popálenin, přes bodné, řezné rány, ranky po bodnutí hmyzem atd.), k čemuž přispívá její schopnost regenerovat buněčnou tkáň a tím zabraňovat vzniku jizev. Při hojení oceníte též její přírodní antibiotické vlastnosti a chladnou povahu levandule, která zabraňuji vzniku a/nebo rozvoji zánětu.

Šípkový olej (Rosa canina)

Sytě oranžový olej příjemné vůně jsem si oblíbila teprve nedávno. Inspiroval mne k tomu článek Adélky Zrubécké na stránkách Nobilisu, ve kterém jejich (spolu s tea tree) vychvalovala při hojení popáleniny. Protože se ač nerada, často, sama „popaluji“, rozhodla jsem se jej pořídit na domácí použití. A dobře jsem udělala. 
Šípek totiž není jen o bohatém a přírodním zdroji vitaminu C a podpoře imunitního systému, on skutečně a dokonale hojí!
Doporučuji jej také těhotným a kojícím ženám. Těhulky jej ocení v době očekávání při péči o pokožku – proti striím a jizvám, šestinedělky při hojení porodních zranění a kojící ženy jej mohou vyhledat pro léčbu popraskaných a citlivým bradavek v důsledku ragád. Ale to jsem odbočila, zpět k tetování.

Bambucké máslo 

Poslední složkou, kterou jsem využívala bylo mé oblíbené karité – bambucké máslo:
Tento bílý, hypoalergenní a velice mastný miluji. Můj muž ho vážně nerad, já jej zbožňuji 😉 Využívám ho v podstatě neustále celý rok (při rýmě a kašli, na popraskané rty, v zimě jako pleťový krém, péče o ruce, našim dvěma psům na tlapky v zimě, mažu s ním stávající tetování atd.). Předností bambuckého másla je právě jeho hustota a „mastnota“, kterou vykazuje. Skvěle tak ošetří rány, které mají tendenci zasychat a svědit. Na čerstvou otevřenou ránu ideální.

Prakticky jsem postupovala takto:

 1. tetování jsem vždy před ošetřením omyla přírodním mýdlem a vysušila do čista,
 2. nanesla jsem 1 kapku neředěného oleje z levandule lékařské a jemně jsem vetřela na celou plochu tetování,
 3. levanduli jsem překryla slabou vrstvou oleje z šípku,
 4. a na konec namazala silnější vrstvou bambuckého másla.
Takto jsem postupovala od čerstvosti tetování do jeho úplného zhojení, tedy přesně 7 dní a nocí.
Dnes nepoznáte, že je rána ještě čerstvá 🙂
 
Děkuji Ti přírodo, miluji Tě! 🙂 
Tereza Machová
Jsem Žena ojíněná vůněmi, mateřstvím a vědomou ženskou cykličností. S aromaterapií mám dva krásné úmysly - aby vůně pronikly do mnoha lidských domovů a srdcí a abychom s vůněmi pracovali ve svůj prospěch - snadno, bezpečně a přitom efektivně. Přidáte se?
Tereza Machová
Tereza Machová
srdce Aromaterapie HABIBI

Kdo jsem? Úplně normální Žena - miluji svého syna a vnímám ho jako svého nejmoudřejšího učitele a parťáka, miluji vůně a Matičku Zemi, miluji svou cykličnost a jógu. Jsem ráda šťastná a když se mi nedaří v radosti být, pracuji na tom, abych se dostala zpátky do pohody.  Jsem přesvědčená o tom, že zastavit se a ovládnout svou mysl je základem spokojeného života i řešení našich obtíží.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Kdo je Tereza Machová?
 • 7 mýtů o aromaterapii

  Stáhněte si e-book zdarma a poznejte, co si možná o aromaterapii myslíte a není to pravda.

 • zdarma: 7 mýtů o aromaterapii
 • Motivační skupina na Facebooku
 • Nejčtenější články
 • Rubriky