Kterak vůněmi nepolíbená aromaterapii našla

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eget arcu id lacus laoree. 

Bolí Vás hlava, vezmete si prášek. To stejné možná uděláte, když cítíte, že „na Vás něco leze“. Oblíbená růžová tableta je součástí Vašeho studentského baťůžku, později pracovní kabely. Chřipku je nutné rychle potlačit, hlavně honem do práce (neplatí se přece nemocenská). A péče o sebe? Pche, není čas ztrácet čas. Je Vám to povědomé?

Taky jsem to tak měla. Kdysi, naštěstí.

Pak jsem přičichla  k aromaterapii a život se mi otočil naruby.

 

Dnes jsem alternativní žena a kontaktní máma. Do lékarny chodím jen pro homeopatika. Paralen a Ibalgin jsem neužila několik let a veškeré mé a synovy zdravotní neduhy řeším aromaterapií, homeopatií a bylinkami. Kudy chodím, tudy čichám, protože vůně se staly neodmyslitelnou součástí mého života. ♥

Ovšem...

...než jsem se k tomuto příjemnému bytí dostala, dalo mi to docela zabrat. Od dětství nesnáším nudu a ráda poznávám nové věci. To mě zavedlo po studiu Střední ekonomické školy, po níž jsem (možná nějakým nedopatřením, říkám si) začala studovat na filozofické fakultě Ostravské univerzity obor Poradenství v sociální práci. Dnes mne tato práce absolutně neláká, mám ale veliký respekt před těmi, kteří to dokážou a jsou aktivní v sociální oblasti. Během dálkového studia na univerzitě jsem pracovala v dobře fungující advokátní kanceláři. Skvělá a praktická zkušenost do života, ale ten všudepřítomný materialismus a tlak, to mě ubíjelo.

Takhle chceš žít? To Ti jako stačí?" 

 

Právě v tomto mém životním období se ve mně točila spirála –Ibalgin na denním pořádku, po nocích kafe, abych se stihla naučit na zkoušky a zdárně je složila, v práci napsat minimálně 2 rozvody a 3 platební rozkazy denně. Hlavně se usmívat a být milá. Na účtě minimum peněz, protože kancelářská myš není zrovna oceněná práce. Jednoho večera jsem nemohla spát. Byla jsem děsně unavená až ztrhaná, v 5 hodin ráno mi měl zadrnčet budík a já se převalovala, tupě zírala do stropu a přemýšlela. Zeptala jsem sebe sama: "Takhle chceš žít? To Ti jako stačí?" 

 

"Náhodou" jsem na "aromku" přišla

 

….“Říkala mi klientka, že v Praze existuje nějaká škola o vůních nebo co,“ pravila mi jednou moje máma. Začala jsem hledat a při objevení webu Asociace českých aromaterapeutů mnou projela husí kůže. Určitě víte, o čem píšu, takový ten pocit šimrání v břiše, ale zamilovanost to není J Hm, dvouleté víkendové studium aromaterapie na Institutu aromaterapie v Praze. Jdu do toho!

V červnu jsem úspěšně složila státnice, dva měsíce volno a od září nové studium. Tak to mám ráda. 

Hned při prvním víkendu na Institutu jsem věděla, že to mám, objevila jsem svoje know-how. 

Aromaterapie v péči o duši s Bárou Krejčí mne dostala do kolen. Bylo to, jako když se zamilujete, na první pohled, na první dotek. Objevila jsem to, co jsem dlouhou dobu hledala. Už jsem to nepustila a nehodlám to udělat. Jako bych měla svou kořist...

Celou dobu studia na Institutu jsem si připadala jako Alenka v říši Divů. Drtivá většina mých spolužaček už dávno s aromaterapií uměla zacházet, já se s ní setkávala poprvé. Nepřestávala mne uchvacovat, a já nepřestávala ležet po nocích v knihách a učit se. Velmi rychle jsem vůně vtáhla do svého profesního života. Začala jsem s aromaterapií pracovat při masážích a svému podnikání jsem vnukla název centrum Aromaterapie HABIBI.

Studium jsem ukončila v září 2013 úspěšnou obhajobou diplomové práce na téma Vůně jako lék aneb aromaterapie při řešení stresu. Mentorkou mi byla uznávaná mezinárodní aromaterapeutka, vědecká pracovnice a expertka na biochemii siličnatých rostlin – PhDr. Kateřina Svoboda Brooker BSc Hons, PhDkterá mj. pracovala prostřednictvím aromaterapie s britskou královskou rodinou. Protože roku 2011 pro Insittut začínala učit, byla jsem první „odchovankyní“ paní Kateřiny. Dodnes jsem za to  moc vděčná. Živě si vzpomínám na pocity těsně před obhajobou diplomové práce - byla jsem nervózní, ale věděla jsem, že práce je v pořádku a projde, protože Kateřina byla opravdu přísná, ale podporující.

V lednu 2014 jsem složila akreditační zkoušky a stala jsem se akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů („AČA“) v oboru aromaterapie v péči o duši.

Ze školy na mateřskou

Za tři měsíce po ukončení studia a akreditace lektorství jsem otěhotněla. Těhotenství jsem si užívala aktivně a stále pracovně v kontaktu s aromaterapií. Protože jsem netrpělivá, syn si dal na čas a narodil se ve 42. týdnu v porodnici v Krnově. Tehdy to byla vyhlášená porodnice v celé republice, dnes tvrdím, abychom si nic a nikoho neidealizovali a zůstavali pevně na zemi, protože na vola lze narazit všude. Samotný porod byl nádherný, až na tři kontrakce bezbolestný, přirozený a bez zranění. Porod byl pro mne moment, kdy se opravdu zrodila má vnitřní Žena a Matka. Věděla jsem, že jsem silnější, že všechno zvládnu a že ve svém náručí dřímám svůj největší poklad, své životní štěstí - syna Juráška, 51 cm, 3 410 g. 🙂 

Já se synem a aromaterapie?

 

Užívám si to a současně upřímně přiznávám, že je to mé nejtěžší a nejkrásnější životní období v jednom. Všechny matky teď ví, o čem píšu, všichni otcové sobě!  Mé a Juráškovy radosti a strasti by vydaly na pěkně obsáhlou knihu. Mám bohaté zkušenosti s kolikami, prořezávajícími se zoubky (v šesti měsících sedm zubů  nemá jen tak někdo, že?), s rýmou, kašlem, zánětem ledvin a o dva měsíce později první Juriho laryngitidu jsme strávili na JIP v novojičínské nemocnici. 

Možná si teď říkáte:

"To je divné, vždyť právě ona by měla mít zcela zdravé dítě"

 Víte, já jsem moc ráda za to, že Jurášek měl zdravotně velmi divokých prvních 15 měsíců svého života (než jsme přešli k jinému pediatrovi, mimochodem). Tím, že míval trápení, bolesti a ne-moci, mne moho naučil. Především mne naučil uvažovat sama za sebe, jít svou cestou - cestou přírody, vůní, aromaterapie, bylinek, baby masáží a právě Juri může za to, že jsem dala šanci homeopatii a moc ráda s ní pracuji. Dnes, když v HABIBI mluvím s klientkami, učím na přednáškách nebo píšu články o mateřství, vím, co dělám - mám zažité zkušenosti.

 Víte, já jsem moc ráda za to, že Jurášek měl zdravotně velmi divokých prvních 15 měsíců svého života (než jsme přešli k jinému pediatrovi, mimochodem). Tím, že míval trápení, bolesti a ne-moci, mne moho naučil. Především mne naučil uvažovat sama za sebe, jít svou cestou - cestou přírody, vůní, aromaterapie, bylinek, baby masáží a právě Juri může za to, že jsem dala šanci homeopatii a moc ráda s ní pracuji. Dnes, když v HABIBI mluvím s klientkami, učím na přednáškách nebo píšu články o mateřství, vím, co dělám - mám zažité zkušenosti.

Na to se docela těším, až mi jednoho dne odpoví Jurášek.

Za sebe mohu říct, že jsem máma kontaktní, jsem zastánkyní celého konceptu kontaktního rodičovství. Společně spíme v jedné posteli od porodnice, podporuji dlouhodobé kojení (kojila jsem na vyžádání 28 měsíců), reaguji na synovy potřeby, nenechávám vyplakat a ty jeho šílené záchvaty vzteku se snažím neutlačovat, ale naopak  dovolit mu vyjádřit emoce.  To víte, taky si někdy tahám vlasy a říkám si "za co panebože, za co?", ale pak se na mě ten můj drak usměje a je to všechno pryč, energie zase koluje v žilách.

Uvědomuji si, že mé dítě je mým odrazem a největším životním učitelem. Moc mi pomáhá odprostit za sebe to, co si vláčím z minulosti a neslouží mi. Moc mě posouvá vpřed. Dovoluje mi růst a já pevně věřím, že je toto oboustranné. 

Absolutně neodsuzuji ani nehodnotím, pokud má mateřství někdo nastaveno jinak. Sama nesnáším škatulkování. Ale upřímně, matky, které své děti bijí, neustále na ně křičí, nestarají se  o ně a na hřišti hážou "nevšímáka," to mne neláká k osobnímu kontaktu

Když v sobotu v osm večer zvednete telefon...

... a v pondělí v 6 jste v živém vysílání 

 

Někdy je ten život fakt výzva. Vzpomínám si, jak jsem 13. února 2016 ukládala syna k večernímu spánku a zadrnčel telefon. V břiše jsem cítila, že tohle není klient s rýmou a kašlem. Tak jsem telefon vzala. "Dobrý den, tady scénaristka Dobrého rána. Dostali jsme na Vás kontakt z Asociace českých aromaterapeutů, máte zájem vystoupit?" 

Uf. Co to??? 

Po krátkém rozhovoru a mrazení po těle souhlasím. A v hlavě mi to začíná kolovat. "Zvládnu to? Já pitomá, že jsem na to kývla. Sakra!" Muž mně uklidnil, že zítra vezme malého na výlet ven, abych se mohla připravit. 

Celý den pak ležím v  otázkám, na které se budou ptát moderátoři. Možná. A  možná taky ne, je to přeci živé vysílání. Večer si dávám první dávku Bachových krizových esencí a čichám k levanduli a neroli, mým favoritům při stresu. 

Ráno ve 3.30 h budíček, ve 4.30 h výjezd z domu, abych byla před 5.30 h v maskérně. Můj muž i syn se mnou. Dobrodružství začíná. Wow. Nádech a jdu na to! 

A jak to dopadlo? Koukněte sem.

Co jsem v Dobrém ránu povídala zjistíte

klikem na tlačítka:

Moje aromaterapie dnes

V lednu 2017 jsem se profesně osamostatnila a svému voňavému doupěti jsem poskytla nový domov - sídlím v Kopřivnici, kde ve dvou voňavých místnostech dělám práci, kterou miluji a která mne naplňuje. Prostřednictvím prostřednictvím aromapsychologie(aromaterapie v péči o duši) pracuji s "dospěláky", pro maminky vedu individuální kurz masáže dětí a kojenců, budoucí maminky provázím na cestě k aromaterapii kurzem Voňavá cesta k mateřství, pravidelně pořádám přednášky a tvořivé workshopy. Učím také v Praze pro Asociaci českých aromaterapeutů a na podzim také v Havířově pro Holistické vzdělávání porodních asistentek. Chci navázat spolupráci také s mateřskými školkami, abych dostala aromaterapii i tam 🙂 A ať dělám, co dělám, vždy mne to baví a naplňuje. 

Jsem autorkou ebooku 7 mýtů o aromaterapii, který si můžete zdarma stáhnout zde

HABIBI je pro mne ostrovem klidu, tlačítkem off, autopilotem. Zkrátka, voňavé doupě jak má být ♥︎ 

 

 V práci strávíme více než polovinu dne.

Zasloužíme si, aby nás práce nejen živila, ale též bavila. 

Budu ráda, když mně na cestě aromaterapií podpoříte. Snadněji se pak dostane i k vám 

Pořiďte si ZDARMA užitečnou příručku o aromaterapii,  ebook 7 mýtů o aromaterarapii

A přidejte se do mé facebookové rodiny kliknutím zde: